Sevgili Hastalarım

1988 yılında Ankara Kocatepe Mimar Kemal Lisesinden lise birincisi olarak mezun oldum. 1994 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek TUS sınavı ile, 1997 yılında Deri ve Zührevi Hastalıkları uzmanı oldum. 1998-2016 yıllları arasında TBMM Hastanesinde Dermatolog olarak çalıştım. 2015 yılından itibaren kendi yerimizde siz danışanlarımıza hizmet vermekteyim.

PRP (PLATERET RICH PLAZMA)

PRP, kişinin kendi kanının alınarak, uygun devirde ve uygun dakikada santrifüj edildikten sonra ileri derecede konsantre trombositten zengin kısmının ayrıştırılarak kişinin hasarlı bölgesine enjekte edilmesidir. Klinik etki için PRP’nin, mikrolitrede en az bir milyon trombosit içermesi gerekir. Buradaki amaç hasarlı bölgeye, kan dolaşımıyla taşınabilenden çok daha fazla sayıda trombosit (pıhtı hücresi) enjekte etmektir.

Ankara'da PRP Tedavisi Yaptırmak mı İstiyorsunuz?

Trombosit nasıl bir hücredir?

Trombosit kemik iliğinde şekillenen, dolaşımdaki sayıları 140. 000-400. 000 arasında değişen, yaşam süreleri 5-9 gün olan bir hücredir. 2 mm çapında, yuvarlak oval şekillidir. kan hücrelerinin en küçüğüdür. İçeriğinde pekçok granül barındırır. Bu granüller çok sayıda biyolojik aktif protein içerir. bu proteinler diğer bir deyişle büyüme faktörleri doku iyileşmesinde etkin rol oynar. Trombosit aktivasyonuyla granüller içeriklerini boşaltır. Bu salınım 10 dk içinde başlar, bir saat içinde yoğunlaşır ve Trombosit yaşam süresi boyunca devam eder. Trombosit içinden salınan granüler proteinlerin hedef hücreleri kemik yapımında rol alan osteoblastlar, derideki fibroblastlar, deri hücrelerinin. Bu proteinler hedef hücrenin zarına bağlanıp, hücreleri tetikler. Böylece hücre çoğalması, kollajen üretimi gerçekleşir, yeni mikrodamar oluşumunu sağlar.

Etki mekanizması kısaca nedir?

Yara olduğunda tamir sürecini pıhtı hücresinden salınan büyüme faktörleri ile başlar. bu pıhtı hücreleri hasarlı dokuya kök hücreleri de çeker. ciltte yenilenme ve onarım süreci başlar.

PRP Nasıl hazırlanır?

Kişinin kendi kanı alındıktan sonra kullanılan kite göre değişen santrifüj aşamalarından geçirilir. çevirme işleminde kan üç bölgeye ayrılır. kanın en alt kısımı saf kırmızı hücrelerden zengindir. bulanık orta kısım yani buffy coatda, Trombosit ve beyaz kan hücreleri bulunur. en üst kısımda ise saf plazma vardır. bizim enjekte etmemiz gereken alan bu bulanık alandır.

İşlem ne kadar sürer?

PRP hazırlanması ortalama 10 dk, işlemin uygulaması bölgeye göre değişmekle birlikte 15-20 dk sürmemektedir.

İşlem sonrası sosyal yaşantı aksar mı?

Uygulama kısadır. kişi sosyal hayatına devam edebilir. işlem sonrası lokal buz tatbiki ödemi, ekimozları azaltır. oluşabilecek çürümeler yüzeyseldir. kapatıcılar ile kapatılabilir.

Sorularınız İçin

İşlem sırasında ağrı olur mu?

PRP çok ince özel uçlu iğnelerle tatbik edilmekle birlikte ağrı oluşabileceği gözönüne alınmalı; hasta konforu için, işlemden 15-20 dk önce cilt lokal Anestezik kremle bölge uyuşturulmalıdır.

İşlem sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

İşlemin yapıldığı gün sıcak banyodan kaçınılmalı, işlemi takiben gündüz güneş koruyucu kullanılmalıdır.

PRP’nin yan etkileri nelerdir?

İşlemin yan etkisi yok denecek kadar azdır . sonuçta enjekte edilen madde kişinin kendi kanından elde edilen hücrelerdir . lokal eritem, Şişlik, gerginlik, ağrı hissi, morluklar, çürümeler olabilir . bu yan etkiler kendiliğinden birkaç gün içerisinde geriler. güvenli, etkili ve alerjik olmayan bir yöntemdir.

PRP kimlere uygulanmamalıdır?

Trombositleri az olan ve fonksiyonları bozuk olan kişilere, pıhtılaşma bozukluklarında, karaciğer hastalığı kanser hastalığı bulunanlara, akut veya kronik enfeksiyonu olanlara, gebelik ve emzirenlere, otoimmün hastalığı olanlara, kan ve kan hücrelerine karşı hassasiyeti alerjisi olanlara, Sepsis tedavisi alanlara, kumadin gibi antikuagülan ilaç kullananlara yapılması uygun değildir.

PRP deri gençleşmesi için uygulanır mı?

PRP’nin büyüme faktörleri açısından oldukça zengin olduğu için, kollajenizasyonu uyararak, cilt yenilenmesini ve canlılığının oturmasını sağlar. hyaluronik asit oluşumunu uyararak deri elastikiyetini artırır. Uygulama sıklığı ile ilgili net protokoller olmamakla birlikte iki haftada bir 3-5 seans uygulanabilir. Deride yaygın bir parlaklık, elastikiyet artışı, ince kırışıklıkların azalmasını sağlar.

PRP nin saç dökülmesinde uygulaması var mıdır?

Yapılan çalışmalarda saçın büyümesini, kalitesini artırdığı gözlenmiştir. Aynı Zamanda saç pigmentini artırdığı, yapısı bozuk olan saçların sayısını azalttığı, kaşıntı ve yanma hissini de azalttığı tespit edilmiştir.

Saç ekimi sonrası PRP uygulanır mı?

Bazı saç ekimi yapan hekimler, saçlı deriden alınan folikülleri ekim yapana kadar trombosit ürününde bekletmektedir. Bazıları ekimden hemen önce ekim yapılacak olan bölgeye PRP enjeksiyonu yapmaktadır. PRP ile kıl folikül çevresinde damarlanmada artış olur, böylece saç büyümesi hızlanır ve artar. Kıl döngüsünün büyüme fazını uzatır, yıkım fazına girmesini geciktirir.

Saç dökülmesinde uygulama nasıldır?

Saçlı deride çeşitli enjeksiyon teknikleri olmakla birlikte genelde nokta tekniği tercih edilir. Enjeksiyon dermiş içine veya altına yapılır. Klinik iyileşmenin belirginleşmesi 2-4 haftayı bulur. Maksimum etki için uygulama 2-4 hf aralıklarla 5-8 seans yapılmalıdır.

PRP yara iyileşmesinde kullanılır mı?

Yara iyileşmesinin erken döneminde hasar bölgesinde oluşan pıhtı, gereken hücrelerin göçü için gövde görevi görür. İşte bu erken faz trombosit ler tarafından yönetilir. PRP deki büyüme faktörleri, yarayı onarır, inflamasyonu azaltır, anjiyogenezisi yani damarlanmayı artırır.

Sorularınız İçin

PRP’nin kanserojen etkisi var mıdır?

PRP’nin faktörleri hücre içine ve çekirdeğine girmediğinden, sadece zarına bağlanarak etki büyüme fakagösterdiğinden, kanserojen veya hücreleri çoğaltıcı etki göstermez.

Kombinasyon tedavilerinde PRP kullanılır mı?

Leke tedavisinde Trombosit lerden salınan büyüme faktörleri, melanin oluşumunu engeller. Leke tedavisinde tek başına veya kimyasal peeling, lazer, Mezoterapi, Dermapen, Roller ile beraber uygulanabilir. Ayrıca bu işlemler sırasında oluşabilecek ödem, eritem, Ağrı ve hassasiyeti PRP azaltır, yara iyileşmesini hızlandırır. Skar yani iz tedavisinde PRP diğer tedavi yöntemleriyle kombin uygulanabilir. Radyofrekansla beraber stria çatlak tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar alınabilir. Toksin ve dolgu uygulamaları öncesinde yapılacak PRP ciltte yenilenme ve parlaklığı artırır.

PRP ne sıklıkla uygulanmalıdır?

Kesin belirlenmiş bir protokolü yoktur. uygulanan bölgeye uygulama amacına göre değişmekle beraber 1-4 hf aralıklarla en az 3-4 seans uygulanmalıdır. seans tekrarı ise 6-12 ay sonradır.

PRP tedavi sonuçları ne zaman görülür?

Amaç cildin kendi kendi kendini yineleme sürecini başlatmak olduğu için, gözle görülür klinik yanıt için en az 3-4 seans yapılmalıdır.

Özetle PRP nin faydaları nedir?

PRP ile daha parlak, canlı, dingin bir cilt; yüzde güneş ve yaşlılık lekelerinde, göz altı Morluk ve torbalarda azalma, ince kırışıklıklarda yumuşama olur.

Sosyal Medya Hesaplarım

Bizi sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilir ve sunduğumuz hizmet ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Burun dolgusu ile burunda yer alan eğrilikler, çökmeler ve burun kemerini düzeltilebilir.

Zamanla ciltte ortaya çıkan yaşlılık belirtilerinin ameliyatsız azaltılmasını amaçlayan bir uygulamadır.

Fransız askısı ameliyatsız yüz germe yönteminde kullanılan son teknolojik doğal bir yöntemdir.