Sevgili Hastalarım

1988 yılında Ankara Kocatepe Mimar Kemal Lisesinden lise birincisi olarak mezun oldum. 1994 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek TUS sınavı ile, 1997 yılında Deri ve Zührevi Hastalıkları uzmanı oldum. 1998-2016 yıllları arasında TBMM Hastanesinde Dermatolog olarak çalıştım. 2015 yılından itibaren kendi yerimizde siz danışanlarımıza hizmet vermekteyim.

İdeal Dudaklar ve Dudak Dolgusu

İdeal dudak şekli nasıldır?

Estetik olarak, alt dudak üst dudaktan biraz daha dolgun olmalı, gülerken diş etleri görülmemelidir. Dudaklar burun ucundan, çene ucuna çizilen hayali çizginin gerisinde kalmalıdır. Eros yayı üst dudağın en üst noktaları ile dudak ortasına inen v şeklindeki hattır ki buranın belirgin olması erkeğe de, kadına da seksapel kazandırır. Dudak kontürü dediğimiz, dudak çevresindeki hat belirgin ve bütün olmalıdır. Dudaktaki dolgunluk tüm dudakta değil, orta kısımımda yoğun olmalıdır. Orta kısımdaki dolgunluk dudaklara, seksi ve çekici bir form verir. Dudak pembe ve canlı renkli olmalıdır, derisi pürüzsüz ve nemli görünmelidir. Alt dudak ve üst Dudağın köşe birleşim yerlerindeki çizgi yukarı doğru olmalıdır. Dudak çevresinde çizgilenme olmamalıdır. Bu çizgiler genetik tandanslı olmakla beraber, güneşten korunmama, sigara ve pipet kullanımı ile belirgin hale gelir. Dudak görüntüsünde çene yapısı, burun ve dişler de önem arzeder. Burun kökünden alt dudak üst dudak arası mesafe; burun kökü ile çene arası mesafenin 1/3 ü kadar olmalıdır. Burun ucu ile dudak arasındaki açı 95 derece altına inmemelidir.

Dudak Dolgusu ve Estetiği Hakkında Sorularınız mı Var?

Dudakta belirgin görünmesi gereken alanlar nerelerdir?

Dudak çevresine vermilion hat denir. Sadece insan dudaklarında deri ve kırmızı alan arasında kalmış pembe bordür bulunur. Bu hattın keskin ve çizgisiz olması idealdir. Üst dudak ve alt dudak orta kısımlardaki çıkıntıları, tüberküldür. Araştırmacılar dudaklarda çıkıntılı tüberkülleri bulunan kadınlarda seksüalitenin yüksek olduğu tespit etmişlerdir. Üst dudağın en yüksek noktalarının burun köküyle birleştiği yere filtrum denir. bir de üst dudakların en yüksek iki noktasının, üstte dudakla birleştiği yerler v şekilli eros yayıdır. Bu hatların da belirgin olması gerekir. Alt ve üst dudağın birleştiği iki nokta ise dudak köşeleridir ki ;genç dudaklarda yönü yukarıya doğrudur. Dudak boyutları ergenlik dönemine kadar artar,. Boyutları yapısındaki kaslara, bezlere, destek dokulara,yağ dokusuna, çene kemiği yapısına ve dil büyüklüğüne göre değişir.

Dudaklar ile seksapelite arasında birliktelik var mıdır?

Çekicilik ve estetik görünüm için, yüzün üst yarısında gözler, alt yarısında dudaklar çok önemlidir. Kadınlarda büyük ve dolgun dudaklar tercih edilirken erkeklerde orta büyüklükte dudaklar tercih edilir. Öpüşme dudaklarla yapılan bir eylemdir. Eskimolarda,Sahara afrikasında, Okyanus güneyinde öpüşme yoktur. Hintliler ise öpüşmeyi savaş sırasında dışarıdan gelen askerlerden öğrenmişlerdir. Kadınlarda dudak çekiciliği artıran sembollerdendir. Fransız sosyologların yaptığı araştırmalar kırmızı ruj süren garsonların erkeklerden daha çok bahşiş aldığı saptanmıştır.

Dudaklarda yaşla beraber ne gibi değişiklikler olur?

Dudaklarda ter bezleri yoktur, ter bezleri deriyi nemlendirici özelliğe sahiptir. Buyüzden dudaklar kurumaya daha meyillidir. Yaş ile bu kuruluk daha da artar. Dudaklar şeklini kollajenden alır, yaşlandıkça kollajen üretimi azalır. dolayısıyla dudaklardaki kollajen de azaldığı için daha ince görüntü oluşur. dudak çevresi silinir. incelmeye neden olan diğer faktör ultraviyole ve sigara dır. bu iki faktörün etkisiyle dudak çevresinde kırık şeklinde çizgilenmeler olur. Yerçekimi ile dudak köşeleri aşağıya doğru çekilir. Kaza ile yaralanmalar, tekrarlayan uçuklar,diş operasyonları dudak estetiğini değiştirebilir.

Sorularınız İçin

Dudak dolgusu ile neler sağlanabilir?

 1. Dudak kontürü belirginleştirilir ve eros yayı şekillendirilir.
 2. Yapısı değiştirilebilir. İnce ve yayvan dudaklar toparlanabilir.
 3. Volüm kazandırılabilir.
 4. Yaşlanma belirtileri yokedilebilir.
 5. Mutsuz bir ifade veren sarkık dudak köşeleri yukarıya kaldırılabilir.

Dudak doktor tarafından, doğal görünüm için nasıl şekillendirilmelidir?

Resim, heykel sanatı gibi estetik dolgu yapmak da bir sanattır. Her doktorun dudak yaparken değişik bir bakış açısı, değişik bir eli vardır. Hyaluronikasit dolgularla doktor, istenen volümü kontrollü bir şekilde verir. Doğru dudak dolgusu için ;dudağa isteğe uygun dolgu seçilmeli, birden kabatılmamalı,doğru zamanlamada enjeksiyon yapılmalıdır. doğru bölgelere enjeksiyon yapay görüntüyü engeller. Her dudak aynı olmaz. Kişi doktoru ile beraber, estetik olarak kendi yüzüne en uygun görünümü belirler. Birdefada fazla şişkin dudak yapılmaması, işin riskleri ve ideal estetiği açısından önemlidir. Kademeli olarak dudağın şişkinliği artırılmalıdır.

Dudak dolgusu kalıcı mıdır?

Dolgunun hyaluronik asit içeriğine ve cinsine göre değişmekle beraber,6-12 ay kadar devam eder,4. Ayda yapılacak ek dolgu süreyi uzatır. Bazen internal hyaluronidaz aktivitesi kuvvetli olan kişilerin cildi dolguyu daha kolay eritir, dolayısıyla dolgu daha çabuk yok olur. Hyaluronik asit doğusu kalıcı değildir,yapılan dudakta beğenilmeyen yerler,hyaluronidazla eritilebilir. His kaybı olmaz. Eğer ikinci bir dolgu istenilmediğinde dudak eski durumuna döner,kesinlikle buruşma ve pörsüme olmaz. Sadece bayanlara mı dudak dolgusu yapılır? Yaşlanma tüm cinsler için oluşan doğal bir süreçtir. Erkekler de bu süreçten nasibini alır. Tabii olarak erkek dudakları, bayan dudaklarından farklı şekillendirilir. Erkeklerde dha çok dudak köşelerine yakın bölgelerde şekillendirme yapılır. Doğal ve ideal estetik, görüntü veren Allergan Vycross teknolojisiyle üretilmiş volbella tercih edilir. Volbella dudağa doğal bir şekil verirken aynı zamanda nemlendirir.

Dudak dolgusunun fiyatı nedir?

Fiat aralığı, dudak şekline, dolgu cinsine, kullanılan enjektör sayısına, göre değişen aralıklardadır.

Dudak dolgusunda değişik uygulama stilleri var mıdır?

Dudak dolgusunda çeşitli stillerden bahsedilebilir.

 1. Klasik dudak dolgusunu yapısal olarak ince ve yaşlanmayla volümünü kaybetmiş, doğallığı estetik öncelik alan kişiler tercih eder. Vycross teknolojisi ile hazırlanmış Allergan volbella dolgusu ilk seçenektir.
 2. Rubina dudak: klasik dudaktan biraz daha volümlü dudak isteyen kişilere uygulanır. burun ve çene oranı kaldırabilen kişilere yapılırsa rubina hoş durur.
 3. Cupid stil dudak dolgusunda volüm ortaya yoğunlaştırılır. oldukça genç görüntü verir. uygun olmayan bölüm çok doldurulursa doğal olmayan bir görüntü ortaya çıkar. eros yayının hemen altına kazandırılacak volüm uygulamasıdır.
 4. Pearlique stil ise cupid dudağın zıttıdır. Alt dudakta iki adet inci tanesi gibi kabartı olur. üst vermilion border belirginleştirilmesi ile çok doğal görüntü elde edilir.
 5. Angeliq uygulama ise sade bir uygulamadır. üst dudak hattı belirginleştirilir ve Melek kanadı şeklinde hafif bir dolgunluk verilir. dar üst dudağa sahip olanlarda tercih edilir. üst dudağı uzatır ve şekil verir.
 6. Havva stilinde ise alt dudakta volum olan, fakat alt dudak ağız köşesinin kaybolduğu durumlarda ağız köşesine volüm verilir.

Sosyal Medya Hesaplarım

Bizi sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilir ve sunduğumuz hizmet ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Burun dolgusu ile burunda yer alan eğrilikler, çökmeler ve burun kemerini düzeltilebilir.

Zamanla ciltte ortaya çıkan yaşlılık belirtilerinin ameliyatsız azaltılmasını amaçlayan bir uygulamadır.

Fransız askısı ameliyatsız yüz germe yönteminde kullanılan son teknolojik doğal bir yöntemdir.