Sosyal Medya Hesaplarım

Bizi sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilir ve sunduğumuz hizmet ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sevgili Danışanlarım

1988 yılında Ankara Kocatepe Mimar Kemal Lisesinden lise birincisi olarak mezun oldum. 1994 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek TUS sınavı ile, 1997 yılında Deri ve Zührevi Hastalıkları uzmanı oldum. 1998-2016 yıllları arasında TBMM Hastanesinde Dermatolog olarak çalıştım. 2015 yılından itibaren kendi yerimizde siz danışanlarımıza hizmet vermekteyim.

Diş Gıcırdatma Tedavisi

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) nedir?

Diş gıcırdatma ya da tıpta anıldığı adıyla Bruksizm, genellikle uyku sırasında kişinin fark etmediği bir şekilde dişlerini sıkmasını, dişlerini sıktığı haliyle çenesini hareket ettirirken dişlerini birbirine sürtmesini ve gıcırtı tabir edilen bir ses çıkarmasını ifade etmektedir. Diş gıcırdatması fizyolojik ve/veya psikolojik faktörlerin rol oynayabildiği bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın ana sebebi diş yapısı, çene ve eklem ile ilgili olabildiği gibi, diş gıcırdatma (bruksizm) tamamen strese bağlı olarak ortaya çıkan psikolojik bir tepki de olabilir.

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) tehlikeli midir?

Diş gıcırdatma (bruksizm) rahatsızlığı verimsiz bir uyku, uyku sürecinde ses çıkarmak durumunda olma, uykudan baş ve çene ağrısı duyarak uyanma gibi kişinin hayat kalitesini düşüren etkilere sahiptir.. Uzun süren diş gıcırdatma (bruksizm) rahatsızlığı sindirim sisteminin başlangıcı olan ağız ve diş bölgesinin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Gece dişleri ve çeneyi sıkma sonucu ortaya çıkan baskı zaman içerisinde dişleri aşındırmakta, diş köklerini zorlamakta ve dişlerin dökülmesine yol açabilmektedir.

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) nasıl tedavi edilir?

Diş gıcırdatma tedavisine başlanmadan önce kişinin diş gıcırdatma probleminin fizyolojik kökenli bir çene ve eklem rahatsızlığından kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespitini sağlamak önemli bir aşamadır. Fizyolojik kökene sahip çene ve eklem rahatsızlığı kapsamında ortaya çıkan diş gıcırdatma probleminde, diş gıcırdatmaya yol açan bozukluğun giderilmesi ve bu sayede diş gıcırdatma probleminin tedavi edilmesi doğru bir yaklaşım olmaktadır. Fizyolojik bir kökene sahip olmayan yani kişinin çene ve eklemlerinde ya da diş yapısında yaşanan bir bozukluktan kaynaklanmayan durumlarda, diş gıcırdatmanın önüne geçmek amacıyla bir medikal estetik yöntemi olan Botoks uygulamasından faydalanılabilmektedir. Diş gıcırdatma tedavisine yönelik Botoks uygulamasında, kişinin istemsiz olarak yaptığı diş sıkmasına yol açan çene kasları, Botoks malzemesinin kullanımı ile yumuşar. Kişinin diş sıkma ve çene hareketi yumuşarken;ısırma ,yemek yeme,gülme fonksiyonları etkilenmez.Botoks uygulamasının özellikle psikolojik kökenli diş gıcırdatma (bruksizm) problemi yaşayan hastalarda olumlu etkisi, kişinin istemsiz yaptığı bu alışkanlığı kesmesi ve diş gıcırdatma sebebiyle zarar gören diş ve çene bölgelerinin rahatlaması olmaktadır.

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) tedavisine yönelik Botoks uygulaması nasıl yapılır?

Doktorun tespitlerine ve hastanın isteklerine göre istenilen sonuçlara ulaşmayı sağlayacak en uygun tedavi yönteminin Botoks uygulaması olması durumunda, ilk aşamada uygulamaya başlamak üzere uygulamanın yapılacağı alan temizlenmekte ve hijyenik açıdan uygulamaya hazır hale getirilmektedir. İnce uçlu iğne kullanımıyla gerçekleştirildiği için acı hissi düşük olan ve lokal anestezi gerektirmeyen Botoks uygulamasında diş gıcırdatmaya yol açan çene kaslarına, doktor tarafından hastanın ihtiyacına bağlı olarak belirlenen dozda botoks toksini enjeksiyon yoluyla aktarılmaktadır. İşlem sonrası şişlik ve morluk oluşumunu önlemek amacıyla bölgeye hafifçe buz uygulaması yapılmaktadır. 15 – 20 dakika içerisinde tamamlanan işlem sonrasında hasta sosyal hayatına hiçbir sorun yaşamadan devam edebilmektedir. Hassas ciltlerde ortaya çıkabilecek hafif kızarıklıklar birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Sorularınız İçin

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) tedavisine yönelik Botoks uygulamasının etkisi ne kadar sürer?

Diş gıcırdatma (Bruksizm) tedavisine yönelik Botoks uygulaması sonrası kişinin şikayeti, toksinin diş gıcırdatmaya yol açan kas hareketlerini sağlayan çene kasları üzerindeki kısıtlayıcı etkisinin ortaya çıktığı ilk hafta içerisinde azalmaya başlamaktadır. Vücut tarafından emilen Botoks toksini ömür boyu kalıcı bir etkiye sahip olmamakta ama ilgili kas gruplarında 4 – 6 ay kadar etkisini sürdürmektedir. Kişinin bu süre sonunda diş gıcırdatma probleminin devam ediyor olması durumunda Botoks uygulaması tekrar edilebilmekte ve olumlu etkileri yeniden kazanılabilmektedir.

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) tedavisine yönelik Botoks uygulaması yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Sağlığa etki edebilecek her uygulamada olması gerektiği gibi, kişinin diş gıcırdatma tedavisine yönelik Botoks uygulaması yaptırmadan önce mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Diş gıcırdatma tedavisine yönelik Botoks uygulamasına ilişkin sürecin uzman bir doktor gözetiminde ilerletilmesi, uygulamalarda güvenilir ve etkin malzemelerin kullanılması ve uygulamanın gerçekleştirilmekte olduğu ortamın hijyenik açıdan problemsiz olması olası yan etkilerin ve risklerin ortadan kaldırılması açısından büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) tedavisine yönelik Botoks uygulamasının fiyatı nedir?

Sitede yer alan yazılarda verilen bilgiler, kişilerin medikal estetik ve dermatoloji uygulamalarına ilişkin merak ettiklerini kısaca cevaplayabilme amacıyla yazılmaktadır. Kişinin yapısal özelliklerine ve başvuru sebebine göre en uygun tedavi yöntemi, ancak bu konuda uzman bir hekimin kişiyi muayene etmesi sonrasında yapacağı tespitlere bağlı olarak belirlenebilmektedir. Tedavi yönteminin kişiye özel bir şekilde netlik kazanması gerektiği yaklaşımına bağlı olarak internet üzerinden Diş gıcırdatma tedavisine yönelik Botoks uygulamasının fiyat bilgisi verilememektedir. Diş gıcırdatma tedavisine yönelik Botoks uygulaması hakkında daha ayrıntılı bilgi ve muayene randevusu almak için bizi 0312 219 18 81 ve 0312 219 18 82 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarım

Bizi sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilir ve sunduğumuz hizmet ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Burun dolgusu ile burunda yer alan eğrilikler, çökmeler ve burun kemerini düzeltilebilir.

Zamanla ciltte ortaya çıkan yaşlılık belirtilerinin ameliyatsız azaltılmasını amaçlayan bir uygulamadır.

Fransız askısı ameliyatsız yüz germe yönteminde kullanılan son teknolojik doğal bir yöntemdir.