Sosyal Medya Hesaplarım

Bizi sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilir ve sunduğumuz hizmet ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sevgili Danışanlarım

1988 yılında Ankara Kocatepe Mimar Kemal Lisesinden lise birincisi olarak mezun oldum. 1994 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek TUS sınavı ile, 1997 yılında Deri ve Zührevi Hastalıkları uzmanı oldum. 1998-2016 yıllları arasında TBMM Hastanesinde Dermatolog olarak çalıştım. 2015 yılından itibaren kendi yerimizde siz danışanlarımıza hizmet vermekteyim.

Dermatolojide Lazer Tedavileri

Dermatolojik tedavilerde kullanılan lazer (Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation) cihazları; etraf dokuya zarar vermeden hedef hücrelerde hasar yaratmak ve dolayısıyla hedefi yoketmek amaçlı, dalga boyları farklı ışık kaynaklarıdır. Her lazerin dalga boyu aktif ortamına göre değişir: Katı ortam; Ruby, alexandrite Sıvı ortam; Argon veya CO2 ( karbondioksit lazer ) Gaz ortam; Pulse dye Yarı iletken ortam; Diode lazer.

Lazer ile Dermatolojik Rahatsızlıkların Tedavisi Hakkında Sorularınız mı var?

Lazer ışığı dokuda nasıl bir etki yaratır?

Lazer ışığı karşılaştığında ışık üç şekilde dağılabilir:

 • hedefi geçer
 • hedeften yansır
 • hedefin içinde emilebilir.

Lazer dokuda üç reaksiyon oluşturur:

 1. Fototermoliz etkisi: Hedef dokuda ısı artışına, termal hasarlanmaya ve doku yıkımına neden olur. Bunun için enerji ısı hasarı oluşturabilecek yeterlilikte olmalı, hedef doku tarafından özel olarak emilebilen dalgaboyunda ışık vermeli ve akım süresi sadece hedef dokuda hasar oluşturacak kadar kısa olmalıdır.
 2. Fotoakustik etkisi: Emilen ışık enerjisi şok dalga oluşturup, dokuda titreşime ve parçalanmaya neden olur. Dokuda genleşme ve yoğun lokal ısınma olur ve deride yeniden yapılanma başlar.
 3. Fotokimyasal etkisi: Hedef dokuda emilme ile dokuda ısı artışı oluşur. Bu da renk hücrelerindeki halkalarda kimyasal değişim yaratır.

Lazerle hangi cilt problemleri tedavi edilir?

Yüzdeki kılcal damarlar, fotohasarlar, derinin yapılandırılması ve gençleşmesi, doğuştan oluşan damarsal benler, çiller, doğum sonrası yüzde oluşan lekeler, dövme silinmesi, epilasyon, en sık lazer kullanım alanlarıdır. Sivilce, vitiligo, sedef hastalığı, keloid ve skarlar da lazerin tedavi alanlarına girer.

Dermatolojik Hastalıklarınız için Alternatif Tedavisi Yöntemleri mi Arıyorsunuz?

Farklı lazer cihazları ve kullanım alanları

Her lazerin dalga boyu, atım süresi, aktif ortamı farklıdır. Lezyona ve probleme göre lazer seçilmelidir. Her lazer her probleme uygun değildir.

Lazer Tipleri

 1. KTP Lazer Hem damarsal lezyonlarda ( kılcal damar genişlemesi,çilek benler).hem yüzeyel pigmentli lezyonlarda ( lentigo,çil ) etkilidir.
 2. PLD Lazer Damarsal lezyonların tedavisinde,kılcal damar genişlemelerinde ,kızarık damarlı gül hastalığında,çeşiti doğumsal benlerde,keloidlerde etkilidir.
 3. Diode Lazer En çok kullanılan lazerlerdendir.En öncelikli kullanılma durumu epilasyon dur.1450 nm dalga boyuna sahip olan diodlar nonablatif olarak ince sigara çizgilerini tedavi eder.
 4. Alexandride Lazer En çok kullanılan diğer bir lazerdir.755 nm dalga boyuna sahip olanları epilasyon için uygulanır.Q anahtarlı 755 nm dalga boyuna sahip olanlar ise mavi,siyah ve yeşil renkteki dövmeler için etkin bir lazerdir.
 5. Nd Yag Lazer Melanin adı verilen deri renk hücrelerine duyarlı lazerlerdir. Uzun atımlı 3-100 msn,1064 nm dalga boyuna sahip Nd Yag lazer; özellikle koyu tenli kişilerde epilasyon amaçlı kullanılır,işlem diğer epilasyon lazerlerinden ağrılıdır.Damarsal lezyonlar,kılcal damar genişlemeleri,varislerde de kullanılır. Q anahtarlı Nd Yag lazer; 1064 nm dalga boyuna sahiptir,5-10 nsn atım süresi vardır.Özellikle mavi, siyah renkli dövme silmesinde kullanılır. Mid infrared Nd Yag lazer; 1320 nm dalga boyunda,20-50 msn atım süresindedir.Nonablatif dermal yapılanma oluşturur,deri gençleştirmesinde kullanılır.
 6. Er Yag Lazer 2940 nm dalga boyunda, 0.1-3 msn atım süresine sahip, görünmeyen ışık yayan bir lazerdir. Dokudaki su tarafından daha seçici olarak emilime uğradığı için daha az ısı hasarı oluşturur. Çevre dokuda sınırlı ve yüzeyel ısı hasarı yapar. Daha çok fotomekanik etkiye sahiptir. Ablasyon etkisi daha kontrollüdür. Hafif ve orta şiddetteki yüzeyel kırışıklıkların tedavisinde, remodeling yapmak için kullanılır. CO2 lazere nazaran daha iyi tolere edilir. Derinin daha ince olduğu, Co2 lazerin uygulanamadığı göz kapağı, boyun, ense ve el sırtı gibi bölgelere daha rahatlıkla uygulanır. Pigmentasyon bozuklukları, sivilce izleri, xantelezma (lokal yağ birikimleri), düz siğiller diğer kullanım alanlarıdır.
 7. CO2 Lazer Güneş hasarı ,deri gençleştirmede ,ince kırışıklık tedavisinde,deri gerginliğini artırmada kullanılır.Derinin üst ve orta tabakasında ( Epidermis ve papiller dermisde ) ısı hasarı yapar.
Sorularınız İçin

Ankara'da Lazer ile Dermotolojik Tedaviler

Ankara’da lazerle yapılan dermatolojik tedaviler hakkında detaylı bilgi almak ve lazerle tedavi yaptırmak istiyorsanız Dr. Pınar Cömert’e sorularınızı iletişim formunu ya da  0530 340 18 82 numaralı telefonu kullanarak iletebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarım

Bizi sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilir ve sunduğumuz hizmet ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Burun dolgusu ile burunda yer alan eğrilikler, çökmeler ve burun kemerini düzeltilebilir.

Zamanla ciltte ortaya çıkan yaşlılık belirtilerinin ameliyatsız azaltılmasını amaçlayan bir uygulamadır.

Fransız askısı ameliyatsız yüz germe yönteminde kullanılan son teknolojik doğal bir yöntemdir.