Altın oranda üst dudak alt dudağın 1-2 mm önündedir ve alt dudak üst dudağa oranla biraz daha kalındır.Normalde dudak ,burun ucundan çene ucuna çizilen hayali çizginin gerisinde kalmalıdır.İdeal dudağın,pembe renkli,derisi pürüzsüz olmalıdır.Dudak çerçevesi ve eros yayı belirgin olmalıdır.

Dolgu ile neler hedeflenmelidir?

Dudak dolgusu ile; altın oran korunarak; dudaklardaki asimetri giderilebilir,ince dudaklara hacim kazandırılabilir,dudağın çevresi belirginleştirilebilir,aşağıya inen dudak köşeleri şekillendirilebilir,dudağa daha nemli ve canlı bir görünüm kazandırılabilir.

Yaş ilerledikçe dudakta oluşan değişiklikler nelerdir?

Asimetrik ,ince ve düz dudaklar her zaman yüze yorgun ve mutsuz bir ifade verir.Yaş aldıkça dudakta pürüzlenme artar,dudak hacim kaybeder,yassılaşır,enine uzar.Yerçekimi etkisiyle her iki ağız köşesi aşağıya doğru çekilir.Üst kısımdaki eros yayı hattını kaybeder ve düzleşir.Dudakların doğal yüksekliği azalır.

Dudak dolgusu işlemi ne kadar sürer?

Dudak hassas bir organ olduğu için uygulamadan önce lokal anestezik kremi sürülmelidir.İşlem yüz anatomisine hakim bir doktor tarafından ,10-15 dk gibi kısa bir sürede tamamlanır.

Dudağın alacağı şekle Nasıl karar verilir?

Herkesin dudağı kendine özel bir görünümdedir.Fotoğrafdan dudak seçmek yerine ;kendi yüz anatomisine,simetrisine ,çene yapısına göre dudağın şekli planlanmalıdır.Son görünüme uygulayıcı hekim karar vermelidir.

Doğal görünüm için dolgu cinsi önemli midir?

Yoğun damar yapısı,hareketli bölge olması,sinir uçlarından zengin olması nedeniyle dolgu cinsi ; uygulama yapan hekimin eli kadar önemlidir.Kolayca yayılan,doğala yakın hyaluronik asit içeren,kaliteli dolgular kullanılmalıdır.

Özel günlerden hemen önce dolgu yaptırmak uygun mudur?

İşlem sonrası oluşabilecek ödem,olası Morluklar nedeniyle,dudak dolgusu ,özel günlerden 2-3 hf öncesinde planlanmalıdır.

Uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Uygulamadan iki saat sonra yemek,içmek,ruj sürmek mümkündür.Dudak yapısı gereği damarlardan zengin bir bölge olduğu için,işlem sonrasında bir kaç gün süren şişlikler ve çürümeler olabilir.Olası ödemi artırması açısından iki gün kadar travmadan kaçınılmalıdır.İşlem sonrası his kaybı oluşmaz; Zamanla dudaklarda deformasyon görülmez.

Kalıcılık ne kadardır?

Hyaluronik asit dolgular zamanla vücut tarafından emilir.Kalıcılık kullanılan dolguya,genetik faktörlere,ultraviyole maruziyetine,sigara kullanımına,yemek yeme,uyuma alışkanlıklarına göre değişmekle beraber;9 ay ila 1 sene kadardır.İlk dolgudan 4 ay sonra yapılacak ikinci bir dolgu kalıcılığı artırır.

Özel kremler dolgu ile aynı etkiyi gösterir mi?

Teknoloji ilerledikçe medikokozmetik ürünler giderek çeşitlenmiştir.İçeriğinde kadınlık hormonu,organik silikon,hyaluronik asit,aminoasit,vitamin olan emilimi yüksek kremler,geçici bir ödem ve gerginlik yaratarak; dudakta şiş ve nemli bir görüntü oluşturabilir.Ancak bu etki bir iki saatle kısıtlıdır.

Dudak dolgusu fiyatları nasıldır?

Dudak dolgusu fiyatları;kendi dudak biçimine,istenen dolgunluğa,kullanılan dolgunun cinsine ve miktarına göre değişkenlik göstermektedir.Aşırıya kaçmayan dolgu ile gülümsemenizde fark yaratıp,genç ve parlak bir dudak görüntüsü elde edilebilir.