Dolgu uygulaması nedir?

Yaşlılık belirtisi olarak, zamanın etkisi ve yer çekimi ile yüzde sarkmalar, çökmüş ve yorgun bir görüntü oluşabilmektedir. Dolgu uygulaması yaşlılığın bu belirtilerini ameliyat, yani cerrahi girişim gerekmeksizin toplamayı amaçlayan bir medikal estetik uygulamasıdır.İşlemi gerçekleştirmek üzere tıpta uzun yıllardır güvenli bir şekilde kullanılan hyalüronik asit adlı dolgu maddesinden faydalanılmaktadır. Dolgu uygulamasının yaşlılık belirtilerinin giderilmesine yönelik kullanımının dışında sıklıkla fayda gösterdiği bir diğer işlem ,estetik açıdan dudaklarının daha dolgun bir görünüme kavuşmasını isteyen hastalara yapılan Dudak Dolgusu uygulaması olmaktadır.

Dolgu uygulamasının temel mantığı nedir?

Dolgu uygulamasının temel mantığı yüzde yaşanan hacim kaybını yeniden sağlayarak kişinin yüzünde oluşan yaşlı ve çökmüş görüntünün toplanmasını sağlamaktır. Hacim kaybını yerine koyma amacına yönelik olarak, vücut ile uyumlu olan hyalüronik asit adlı dolgu maddesinin ihtiyaç duyulan bölgelere enjeksiyonu sağlanmaktadır.
Dolgu uygulamasında kullanılan maddenin özellikleri nelerdir?
Dolgu uygulamasında kullanılan hyalüronik asit ,insan vücudunda zaten var olan bu yüzden insan vücudu ile tam uyumlu bir yapıya sahip olan bir polisakarittir. Hyalüronik asit maddesinin insan vücuduna yabancı olmayan bir madde olmasının yanı sıra su tutma kabiliyetine de sahip olması, dolgu malzemesi olarak kullanımının sağladığı diğer bir avantajdır. Su tutma kabiliyeti ile doğru orantılı olarak hyalüronik asit aktarımı sağlanan bölgelerde istenilen hacim artışı ve toparlanma sağlanabilmektedir.

Dolgu uygulaması hangi bölgelerde gerçekleştirilebilir?

Dolgu uygulaması yaşlılık belirtisi olarak çökme belirtilerinin yani hacim kaybının gözlemlendiği tüm yüz bölgeleri üzerinde gerçekleştirilebilmektedir. Yanaklar, elmacık kemikleri, şakaklar, çene ve özellikle göz altları hacim kaybının en belirgin yaşandığı alanlar olduğu için dolgunun en sık uygulanan bölgeleridir.

Dudak Dolgusu cilt gençleştirme etkisine sahip Dolgu uygulamasından farklı mıdır?

Dudaklara yapılan dolgu uygulamasının cilt gençleştirme amacıyla yapılan Dolgu uygulamasından temelde hiçbir farkı bulunmamaktadır. Estetik açıdan dudaklarının daha dolgun ve güzellik algısına paralel olarak daha orantılı bir görünüme kavuşmasını isteyen hastalarda dolgu malzemesi olarak kullanılan hyalüronik asit ince uçlu iğne aracılığıyla dudak bölgesine istenilen miktarda aktarılabilmektedir.Aynı zamanda yaşla birlikte yüzde her bölgede olduğu gibi dudaklarda da erime ,yağ tabakasında azalma olur. Dudak Dolgusu uygulamasının başarısı kişinin yüz hatlarının geneli ile orantılı olacak şekilde karar verilmiş ölçüde uygun dolgu malzemesi aktarımı ile mümkün olmaktadır.

Dolgu uygulaması nasıl yapılır?

Doktorun tespitlerine ve hastanın isteklerine göre istenilen sonuçlara ulaşmayı sağlayacak en uygun tedavi yönteminin Dolgu uygulaması olması durumunda, ilk aşamada uygulamaya başlamak üzere uygulamanın yapılacağı alan temizlenmekte ve hijyenik açıdan uygulamaya hazır hale getirilmektedir. Cilt üzerine sürülen ve lokal anestezi etkisi sağlayan medikal kremler aracılığıyla kişinin işlem sürecinde duyabileceği ağrı ve sızı hissinin önlenmesi sağlanmaktadır. Lokal anestezi etkisinin ortalama 20 dakika içerisinde aktif hale gelmesinden sonra işleme başlanılır. İnce uçlu iğne kullanımıyla etki edilmek istenen bölgelere, doktor tarafından hastanın ihtiyacına bağlı olarak belirlenen dozda hyalüronik asit ,enjeksiyon yoluyla verilir. İşlem sonrası şişlik ve morluk oluşumunu önlemek amacıyla bölgeye hafifçe buz uygulaması yapılabilir.15 – 20 dakika içerisinde tamamlanan işlem sonrasında hasta sosyal hayatına hiçbir sorun yaşamadan devam edebilmektedir. Hassas ciltlerde ortaya çıkabilecek hafif kızarıklıklar birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Dolgu uygulamasının etkisi ne kadar sürer?

Dolgu uygulaması sonrası etkiler uygulama sona erdiği andan itibaren başlamaktadır. Kişinin yapısal özelliklerine ve yapılan dolgu malzemesi miktarına ve cinsine bağlı olarak ortalama 6ay-1,5 sene boyunca hacim sağlayan etkinliğini devam ettirmektedir. Hyalüronik asit vücut tarafından emildiği için Dolgu uygulaması ömür boyu kalıcı bir etkiye sahip olmamakta ancak etkisini yitirdikten sonra bölgede istenen hacimli ve sağlıklı görüntünün devam ettirilmesi amacıyla tekrarlanabilmektedir.

Dolgu uygulaması yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Sağlığa etki edebilecek her uygulamada olması gerektiği gibi, kişinin Dolgu uygulaması yaptırmadan önce mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Dolgu uygulamasına ilişkin tedavi sürecinin uzman bir doktor gözetiminde ilerletilmesi, uygulamalarda güvenilir ve etkin malzemelerin kullanılması ve uygulamanın gerçekleştirilmekte olduğu ortamın hijyenik açıdan problemsiz olması olası yan etkilerin ve risklerin ortadan kaldırılması açısından büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Dolgu uygulamasının fiyatı nedir?

Sitede yer alan yazılarda verilen bilgiler, kişilerin medikal estetik ve dermatoloji uygulamalarına ilişkin merak ettiklerini kısaca cevaplayabilme amacıyla yazılmaktadır. Kişinin yapısal özelliklerine ve başvuru sebebine göre en uygun tedavi yöntemi, ancak bu konuda uzman bir hekimin kişiyi muayene etmesi sonrasında yapacağı tespitlere bağlı olarak belirlenebilmektedir. Tedavi yönteminin kişiye özel bir şekilde netlik kazanması gerektiği yaklaşımına bağlı olarak internet üzerinden Dolgu uygulamasının fiyat bilgisi verilememektedir. Dolgu uygulaması hakkında daha ayrıntılı bilgi ve muayene randevusu almak için bizi 0312 219 18 81 ve 0312 219 18 82 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz.