Çene yüzün belirleyici fakat genelde ihmal edilen veya farkedilmeyen karakteristik bölgelerindendir.Profilinde burnunun büyük olduğunu düşünen kişilerin birçoğunda aslında çene ufaktır.Yüz, burun, boyun arasındaki oranı sağlar. Küçük çeneli kişilere yapılacak çene dolgusu ile kadın ve erkekte ayrı ayrı yüzün etkileyiciliği artırılabilir.

Yüzde çenenin pozisyonu nasıl olmalıdır?

Altın oranda yüz bölgesi yatay düzlemde üç bölgeye ayrılır .Saç çizgisiyle kaşlar ,kaşlar ile burun ucu ,burun ucu ile çene ucu uzunlukları eşit olmalıdır .Burun ucu ile çene ucu arasındaki mesafe üçe ayrılır.Burun ucu ve üst dudak uzunluğu ilk 1/3 ünü, alt dudak ile çene ucu mesafesi alt2/3 ünü oluşturur.Çene ile boyun arası açı 90 derece olmalıdır.

Çene kadında ve erkekte farklılık gösterir mi?

Dudaklardan aşağıya doğru inen hayali çizgi erkeklerde çeneden geçmelidir ,bayanlarda ise çene bu çizginin 2- 3 mm gerisinde yer alır. Kadınlarda ters üçgen bir çene, güzel ve genç bir görüntü sağlar .Köşeli,kemikli, kaybolmuş,küçük bir çene kadına sert erkeksi bir ifade verir. Kısaca erkek çenesi daha uzun ,kalın ve çıkıntılı ;kadın çenesi ise sivriliği ayarlanmış ters V şeklinde olmalıdır.
Çene kişinin profilden görünümünde çok önemli bir rol oynar .uygun sivrilikte bir çene profili dengeler.

Ameliyatsız çene düzeltme mümkün müdür?

Ameliyatın uygun olmadığı çeneler de veya genel anestezi almak istemeyen ,operasyondan kaçınan kişilerde ameliyatsız çene düzeltme mümkündür.

Hangi dolgular çene için uygundur?

Vücuda doğal bir şekilde adapte olan hyaluronik asit içerikli dolgular çene için uygundur.Daha geniş,volum kaybıve kemik erimesi olan yaşı ileri kişilerde ise kalsiyum hidroksi apatit içerikli dolgularla çene düzeltme mümkündür.

Yaş ilerledikçe çenede olan değişiklikler nelerdir?

Yaşla birlikte çene kemiği bir miktar erir çene hacmini ve çıkıntısını yitirir. İskeletteki çökmelere, deri altı ya ğ dokusu yitimine ,yüzü aşağıya çeken kas kontraksiyonlarına, yerçekimine ve derideki atrofiye bağlı olarak ;çenenin hemen üstünde ,iki yanda halolu , çöküntülü bir görüntü olur.Oluşan bu çene ile yüzün simetrisi kaybolur ,yorgun ve yaşlı bir profil oluşturur.

Çene dolgusu ile hedeflenen nedir?

Bayanlarda ve ve erkeklerde çeneye uygun sivrilik kazandırılması ,sarkan çene kenar hattının düzeltilmesi, çene büyüklüğünün kişi yüz oranlarına göre ayarlanması, çene üstündeki çöküntülü görüntünün kaybolması dolgular ile mümkündür.

İşlem kaç dakika sürer?

İşlem özel ince iğnelerle veya kanüllerle uygulanır ,15-20 dakika sürer. İşlemden sonra kişi sosyal hayatına devam eder .Bir kaç gün içinde azalan ödem,makyajla kapatılabilecek morluklar olabilir.

Ne kadar dolgu kullanılır?

Kişinin çenesindeki deformitenin büyüklüğüne ve dolgunun özelliğine göre değişmekle beraber ,1-3 ml dolgu kullanılabilir.

Kalıcılığı ne kadardır?

Kullanılan dolguya göre değişmekle beraber kalıcılık 12-15 ay arasında değişir.

Beraberinde Botulinum protein enjeksiyonu yapılır mı?

Çenesinde portakal kabuğu görüntüsü olan ,çene kasları alt dudağı yukarı ve dışarı iten durumlarda botilinum protein enjeksiyonu yapılabilir. Bu enjeksiyonla çene kaslarının kuvveti azalır, dolayısıyla dolgunun kalıcılığında artış olur. Yapılması planlanıyorsa,dolgu enjeksiyonundan 7-10 gün önce toksin uygulanmalıdır.

Çene dolgusunun Ankara’daki fiyatları nedir?

Çene dolgusu fiyatları,kullanılan dolgu tipine,miktarına göre değişmektedir.
Kısaca çene dolgusu ile yüze dengeli, simetrik, belirgin, doğal bir görüntü sağlanabilir. Yüz profilimizi önden ve yandan genç ve oranlı bir hale getirmek mümkündür.