PRP uygulaması nedir?

İnsanın zaman içerisinde yıpranan cilt dokusu üzerinde parlaklık kaybı, elastikiyette azalma, gözeneklerde genişleme, çatlak oluşumu, kırışmalar gibi doğal ama kişi açısından estetik anlamda olumsuz belirtiler ortaya çıkmaktadır. PRP uygulaması bu yaşlılık belirtilerinin ameliyat, yani cerrahi girişim gerekmeksizin giderilmesini amaçlayan ve bu işlemi gerçekleştirmek üzere kişinin kendi kan hücrelerinden faydalanılan bir medikal estetik yöntemidir.

PRP uygulaması ile tedavinin temel mantığı nedir?

PRP uygulamasının temel mantığı, kişiden alınan kan aracılığıyla laboratuvar ortamında elde edilen pıhtı hücrelerinden zengin PRP içeriğinin ,kişinin vücudundaki problemli alanlara istenilen ölçüde enjeksiyonu prensibine dayalıdır. PRP içeriği ise, insan vücudunda bulunan ve özellikle yaraların iyileşmesinde, cilt dokularının onarımında görev alan trombositler ( pıhtı hücreleri ) açısından yoğun olan bir plazmanın elde edilmesi ile sağlanmaktadır. PRP içeriğinin uygulanması enjeksiyon vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. PRP uygulaması, gençleşme ve yaşlılık belirtilerini önleme amacıyla,son yıllarda istenen medikal estetik yöntemleri içerisinde gittikçe tercih edilen doğal bir uygulamadır.Amaç kişinin kendi bağışıklık sisteminin, iyileştirici ve onarıcı hücrelerinin aktivasyonudur.

PRP uygulaması hangi bölgelere yapılabilir?

PRP uygulaması, kişinin vücudunda var olan hücrelerden elde edilen içerikle gerçekleşir ,avantajı neredeyse tüm vücut alanlarına uygulanabilir olmasıdır.Yüz, boyun, dekolte bölgesi, kollar, bacaklar, eller ve hatta saç derisi gibi birçok farklı bölge üzerinde PRP uygulaması yapılabilmektedir.Antiaging yani gençleştirme nedeniyle uygulanması dışında,saç dökülmesinde,iz tedavisinde,gözaltı morluğu ve leke tedavisinde,cilt nemlendirilmesi ve beslenmesinde etkili ,doğal bir yöntemdir.

PRP uygulaması nasıl yapılır?

Doktorun tespitlerine ve hastanın isteklerine göre istenilen sonuçlara ulaşmayı sağlayacak en uygun tedavi yönteminin PRP uygulaması olması durumunda, ilk aşamada uygulamanın yapılacağı alan temizlenip ve hijyenik açıdan uygulamaya hazır hale getirilir.Cilt üzerine sürülen ve lokal anestezi etkisi sağlayan medikal kremler aracılığıyla kişinin işlem sürecinde duyabileceği ağrı ve sızı hissinin önlenmesi sağlanmaktadır. Lokal anestezi etkisinin ortalama 20 dakika içerisinde aktif hale gelmesinden sonra işleme başlanır.1 – 3 mm derinliğe etki edebilen ince uçlu iğne kullanımıyla etki edilmek istenen bölgelere, doktor tarafından hastanın ihtiyacına bağlı olarak belirlenen dozda PRP içeriği enjeksiyon yoluyla verilir.Enjeksiyonun çeşitli teknikleri vardır. İşlem sonrası şişlik ve morluk oluşumunu önlemek amacıyla bölgeye hafifçe buz uygulaması yapılmaktadır. 15 – 20 dakika içerisinde tamamlanan işlem sonrasında hasta sosyal hayatına hiçbir sorun yaşamadan devam edebilmektedir. Hassas ciltlerde ortaya çıkabilecek hafif kızarıklıklar, şişlikler veya morluklar birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Uygulamanın kaç tekrar gerektireceği hastanın özelliklerine ve tedavinin kapsamına, uygulama yerine ve soruna bağlı olarak farklılık göstermekle beraber 2 hafta arayla ortalama 4 – 5 seans uygulama yapılması önerilir.

PRP uygulamasının etkisi ne kadar sürer?

PRP uygulamasının etkileri işlemden hemen sonra deride faaliyete başlar.İlerleyen süreçte tetiklenen kolajen ve elastin sentezlerinin etkisi ile doku onarımı artarak dışarıdan fark edilir şekilde belirginlik kazanmaktadır. PRP uygulamasının etkinliği 6ay 1 yıl sonrasında azalarak yok olur.Sağlanan etkilerin devam ettirilmesi amacıyla uygulama tekrar edilebilmekte ve istenen etkiler yenilenebilmektedir. Uygulamayı tekrar etmek için ideal zaman, altıncı ay sonrası ya da etkilerin tamamen ortadan kalktığı 1 yıl sonrasıdır.

PRP uygulaması yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Sağlığa etki edebilecek her uygulamada olması gerektiği gibi, kişinin PRP uygulaması yaptırmadan önce mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.Başka bir sağlık şikayeti olup olmadığı sorgulanmalıdır. PRP uygulamasına ilişkin tedavi sürecinin uzman bir doktor gözetiminde ilerletilmesi, uygulamalarda güvenilir ve etkin malzemelerin kullanılması ve uygulamanın gerçekleştirilmekte olduğu ortamın hijyenik açıdan problemsiz olması olası yan etkilerin ve risklerin ortadan kaldırılması açısından büyük bir öneme sahiptir.

PRP uygulamasının fiyatı nedir?

Sitede yer alan yazılarda verilen bilgiler, kişilerin temel medikal estetik ve dermatoloji uygulamalarına ilişkin merak ettiklerini kısaca cevaplayabilme amacıyla yazılmaktadır. Kişinin yapısal özelliklerine ve başvuru sebebine göre en uygun tedavi yöntemi, ancak bu konuda uzman bir hekimin kişiyi muayene etmesi sonrasında yapacağı tespitlere bağlı olarak belirlenebilmektedir. Tedavi yönteminin kişiye özel bir şekilde netlik kazanması gerektiği yaklaşımına bağlı olarak internet üzerinden PRP uygulamasının fiyat bilgisi verilememektedir. PRP uygulaması hakkında daha ayrıntılı bilgi ve muayene randevusu almak için bizi 0312 219 18 81 ve 0312 219 18 82 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz.